مسائل فنی جوشکاری

سلام به همه دوستان عزیز امیدوارم از این وبلاگ خوشتون اومده باشه و بتونید ازش استفاده کنید در ضمن نظرات و پیشنهاد های خودتون رو با ما در ارتباط بگذارید. با تشکر مدیریت سایتبازدید : مرتبه
تاريخ : دو شنبه 11 بهمن 1389برچسب:,

جوشکاری انفجاری فرایندی است که در آن ماده منفجره روی یک یا دو قطعه کار گذاشته شده و نیروی فشاری لازم جهت جوشکاری را تأمین می کند. موج ضربه ای که در اثر انفجار به وجود می آید، کلیه اکسیدها و آلودگی های سطحی را از بین می برد. این روش کاربرد گسترده ای در جوشکاری فلزات غیر همجنس و جوشکاری های زیر آب دارد.

باگذشت حدود 50 سال از کاربرد اتصالات جوشی در صنعت ساختمان در ایران هنوز نقایص زیادی در اجرای ساختمانهای فولادی جدید مشاهده  می شود. در یک بررسی اولیه عوامل زیر را می توان به عنوان  دلایل  اصلی نقایص ذکر کرد که در همین مقاله اشاره خواهم نمود:
1-     عدم طرح دقیق اتصالات جوشی با  توجه به عملکرد مورد نظر آنها
2 -     عدم انطباق اجرای معمول ساختمان با آیین نامه ها و   دستورالعملها
3-     کیفیت پایین جوش به علت  عدم وجود آموزش کلاسیک کافی در این زمینه برای مهندسان و جوشکاران
4-     نبود  نظارت اصولی و دقیق بر اجرای جوشکاری در ساختمانهای شهری در کشور.
 
در این مقاله بعد از مرور خرابیهای سازه های فولادی در زلزله های گذشته ایران و جهان سعی گردیده تا طراحی و اجرای معمول و سنتی سازه های فولادی جوش شده در کشور با  حالت قابل قبول آن مقایسه گردد. برای این منظور از آیین نامه های معمول طراحی سازه های فولادی ایران و آیین نامه های طراحی کشورهای صنعتی زلزله خیز استفاده شده تا مشخص شود که چه مواردی از اجرا یا آیین نامه ها و دستورالعملهای اجرایی همخوانی ندارد. علاوه بر آن مطالعه ای بر روی نقاط ضعیفی که ناشی از اجرای جوش می باشد انجام گرفته و در پایان پیشنهاداتی برای بهبود وضع موجود و کاهش خطرات ناشی از زلزله ها در این نوع  سازه  ها  ارایه گردیده است.
 مقدمه:
سازه فولادی از مجموعه ای از اعضای باربرساخته شده از نیمرخهای فولادی یا ورق می باشد که به کمک اتصالات به یکدیگر متصل می گردند . با توجه به روشهای تکامل یافته ای که برای تولید نیمرخ های فولادی به  کار گرفته می شود این مقاطع غالبا رفتار در حد قابل انتظاری از  خود نشان می دهند. مساله بسیار مهم رفتار اتصالاتی است که  الف)   برای ساخت اعضای مرکب از نیمرخ و ورق برای یکپارچه نمودن  اعضا (شامل تیر و ستون و مهاربندها ) در محل گره ها مورد استفاده قرار می گیرد . وسایلی که برای ساخت اعضا  و اتصال آنها به  یکدیگر به کار می رود شامل پیچ و پرچ و جوش است . در این میان استفاده از جوش در ساختمان سازی متعارف در ایران بسیار رایج است.تا زمان وقوع زلزله نورث ریچ (1994 )تصور بر این بود که در صورت رعایت اصول فنی در طرح و اجرای سازه های فولادی جوشی این سازه هادر زلزله عملکرد قابل قبولی از خود  نشان می دهند.اما وقوع این زلزله این فرض را زیر سوال برد . در این زلزله مشاهده شد که در بسیاری از اتصالات , در محل درز جوش اتصال , فلز مادر (Base metal) دچار ترک یا بعضا شکست شده است. این مساله باعث شد تا تحقیقات گسترده ای در مورد علت این پدیده صورت گیرد که این تحقیقات  تا به امروز ادامه دارد . از طرف دیگر مشاهده و تحقیق  درباره وضعیت ساخت و ساز ساختمانهای فولادی نشان می دهد که اتصالات جوشی متداول در ایران از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و با وجود سابقه نسبتا طولانی در استفاده از جوشکاری در صنعت ساختمان هنوز نقایص  زیادی در این زمینه مشاهده می شود.
 
عملکرد  لرزه ای ساختمانهای فولادی
براساس تجربه های حاصل از زلزله های گذشته و مطالعات انجام گرفته سازه هایی در برابر زلزله دارای عملکرد بهتری هستند که بتوانند ضمن حفظ پایداری و انسجام کلی خود انرژی ناشی از زلزله را تا حد امکان جذب و مستهلک نمایند.با توجهبه منحنی نیرو-تغییر مکان  سازه ها و توجه به  این مطلب که سطح بین منحنی نیرو-تغییرمکان و محور تغییرمکان نشان دهنده میزان انرژی جذب شده توسط سازه است.هر چه سازه شکل پذیرتر باشد انرژی بیشتری را  هنگام زلزله جذب کرده و رفتار مطلوبتری دارد.  فولاد نرمه به علت طبیعت شکل پذیر از این نظر ماده مناسبی می باشد و می تواند میزان زیادی انرژی جذب کند . اما تجربه نشان داده است  که در سازه  های فولادی  در صورت عدم استفاده از اتصالات مناسب عملکرد مناسب لرزه ای آنها مناسب و قابل قبول نخواهد بود و در اثر زلزله دچار شکست سازه ای و یا انهدام خواهد شد.در زلزله منجیل (1369) مشاهده شد که تعدادی از ساختمانهای فولادی دچار تخریب کامل شدند. رفتار این سازه ها در این زلزله  ثابت کرد که در بسیاری از موارد سازه های موجود دارای سیستم مقاوم زلزله مناسبی نیستند.استفاده  از تیرهای خورجینی(تیرهای سرتاسری در دو طرف ستون با اتصال نبشی) و عدم شناخت سیستم حاصل و مدل صحیح برای این اتصالات باعث شده این سیستم از نظر مهندسی زلزله بسیار آسیب پذیر تلقی گردد .درس حاصل از این زلزله کیفیت پایین ساخت و ساز شهری بودکه در سالهای اخیر تلاشهایی برای اصلاح آن به عمل آمده است. در زلزله نورث ریچ آمریکا مشاهده شد که در بسیاری ازساختمانهای فولادی  اتصال تیرها و ستونها دچار ترک ویا بعضا شکست شد . بیشتر این ترکها و شکستها در بال ستون اتفاق افتاده است.
 صنعت جوشکاری ساختمان در ایران
با گذشت 50 سال از استفاده از جوش در ساختمان دهه اخیر (80-1370 ) از نظر تعداد ساختمانهایی که  با سازه های فولادی طراحی و اجرا شده اند کاملا استثنایی به شمار می آید. در نیمه دوم این دهه دهها هزار سازه فولادی در تهران و شهرهای بزرگ ایران به ناگهان سر از زمین برآورد . گسیل سرمایه ها به سوی ساخت و ساز شهری و تبدیل ساخت سرپناه به ماشین سرمایه گذاری جهت سودهای کلان باعث گردید تا رعایت اصول فنی و ایمن سازی ساختمانها در برابر زلزله در برابر منفعت طلبی صاحبکاران عملا مورد توجه قرار نگیرد.از طرف حجم عظیم ساخت و ساز نیروی انسانی زیادی اعم از مهندس و تکنسین و جوشکار احتیاج داشت که باعث ورود افراد غیرمتخصص به این جرگه گردید.تمامی این مسایل دست به دست هم داد تا طرح و اجرای ساختمانهای فولادی آنچنان که  باید از کیفیت  مطلوبی برخوردار نباشد.تخریب کلی ساختمانهای فولادی در زلزله منجیل موید پایین بودن کیفیت ساختمانهای فولادی کشور می باشد. از میان تمامی عوامل  دخیل  در طرح  و ساخت سازه های  فولادی اتصالهای جوشی از نارساییهای بیشتری برخوردارند. علل اصلی پایین بودن کیفیت جوش درساخت و سازهای شهری را می توان  به صورت زیر بیان نمود :
1-     عدم انطباق اجرای معمول سازه های فولادی با آیین نامه ها  و دستورالعملها
2-     کیفیت پایین جوش به علت عدم آموزش کلاسیک کافی در این زمینه برای جوشکاران و مهندسان
3-     نبود  نظارت اصولی و دقیق بر اجرای جوشکاری در ساختمانهای شهری در کشور
4-     عدم طرح دقیق اتصال جوشی با توجه به عملکرد مورد نظرآنها
 
1-    عدم انطباق اجرای معمول سازه های فولادی با آیین نامه ها  و دستورالعملها
  در بسیاری از موارد طرز اجرای متداول جوش باجزییات ارایه شده در آیین نامه تطابق ندارد. این موارد ناشی از موارد متعددی است که از میان آنها به موارد زیر می توان اشاره کرد:
الف) آشنا نبودن مهندسین سازه به مسایل اجرایی و در نتیجه ارایه نقشه ها و جزییات غیرقابل اجرا
  ب) گران تر بودن هزینه اجرای جزییات آیین نامه نسبت به روش سنتی اجرا
 پ)آگاه نبودن کارفرما و یا مهندس مجری طرح به جزییات آیین نامه و عدم توانایی در تمیز دادن حالات مختلف ازیکدیگر   
   بعد از اجباری شدن آیین نامه 2800(1368) اهمیت وجود سیستم مقاوم در برابر زلزله از یک طرف و محدودیتهای معماری برای استفاده از سیستم مهاربندی از طرف دیگر باعث استفاده روزافزون از سیستم قاب خمشی در جهت عرضی ساختمانها شد.در این سیستم اتصال تیر به ستون از نوع  گیردار بوده یعنی باید توانایی انتقال برش و لنگراز تیر به ستون وجود داشته باشد . در این نوع اتصالات از ورقهای بالاسری و زیرسری که در محل اتصال به ستون برای ایجاد جوش نفوذی کامل خورده است استفاده می شود. اما از آنجاییکه متاسفانه عملیات جوشکاری در محل کارگاههای ساختمانی و نه در محل کارخانه صورت می گیرد کنترل  کیفیت جوش بخصوص در هنگام  مونتاژ درارتفاع زیاد از سطح زمین حتی به صورت عینی(Visual)  امکان پذیر  نمی  باشد. همچنین معمولا در محل  اتصال   ورق به ستون به جای  جوش نفوذی از  جوش گوشه استفاده می شود در نتیجه هنگام زلزله این نقاط  علاوه بر تحمل نیروی کمتر در   حالت تردشکن گیسخته خواهد شد. زمانی که در یک عضو فشاری ازدومقطع در کنار یکدیگر استفاده می شود باید هم پایداری کل عضوبه عنوان یک المان و هم پایداری تک تک مقاطع کنترل شود تا هیچ کدام تحت تاثیر نیروی فشاری به طور جداگانه دچار کمانش نشوند . برای این منظور این مقاطع باید در فواصل مشخص به یکدیگر متصل شوند تاطول آزاد آنها کاهش یابد. بسیاری از اوقات بادبندهای دوبل در طول خود به یکدیگر وصل نمی شوند و در نتیجه دومقطع بایکدیگر عمل نمیکنند و بار بحرانی عضو کمتر از مقداری است که مهندس سازه در محاسبات خود منظور نموده است. مبحث دهم مقررات ملی ساختمان حداکثر فاصله بین جوش دومقطع در ستونهای ترکیبی را مقرر نموده است.اما در موارد زیادی مشاهده می شود که فاصله بین جوش ستونها بیشتراز این مقدار است.
   2-    کیفیت پایین جوش به علت عدم آموزش کلاسیک کافی در این زمینه برای جوشکاران و مهندسان
یکی از مهمترین اشکالات موجود در اجرای ساختمانهای فولادی در کشور کیفیت پایین جوشکاری ساختمان می باشد . عوامل مختلفی در این امر تاثیر می گذارند . استفاده ازجوشهای کارگاهی حتی در مورد جوشهای نفوذی و اجرای کل جوشکاری درکارگاه ساختمانی و استفاده از نیروی انسانی غیرمجرب از عوامل اصلی پایین آمدن کیفیت جوشکاری ساختمان می باشد. در نتیجه عوامل برشمرده شده مشکلات عدیده ای گریبانگیر اتصالات جوشی می باشد.
در بسیاری از  موارد سطح فلز در حال جوش آلوده به روغن یا مواد نامناسب دیگر است و یا اینکه روی فلززنگ زده یا رنگ خورده جوش داده می شود . گاه در فاصله بین پاسهای متوالی جوش حتی از جدا نموده گل جوش نیز خودداری می شود و یابدون برداشتن گل جوشکاری اقدام به زدن رنگ ضدزنگ می شود.از انواع جوشهایی که در کارهای ساختمانی بسیار از آن استفاده می شود جوش سربالا می باشد. به علت سختی اجرا در غالب موارد این نوع جوش از کیفیت پایینی برخوردار است. در بسیاری از موارد در اثر استفاده از تکنیکهای نامناسب جوشکاری نقایصی چون تابیدگی و پیچش در قطعات اتفاق می افتد.
عیوبی نظیر نفوذ ناقص  بریدگی کناره جوش  اختلاط سرباره  تخلخل و وجود ترک درفلز مادر  باعث کاهش ظرفیت باربری قطعات می شود. یکی از متداولترین اشکال مقاطع مورد استفاده در سازه های فولادی تیرهای لانه زنبوری می باشد .  بسیاری از مجریان طرح این تیرها را در وضعیت نامطلوبی در کارگاه  ساختمانی مونتاژ می کنند. در بسیاری از موارد جوش میانی تیر از کیفیت پایینی برخورداراست و با توجه به اهمیت عملکرد مناسب این قسمت و تقویتهای لازم درمحل تکیه گاه تیر و وسط آن صورت نمی پذیرد. متاسفانه طراحی و اجرای پلکانهای فولادی در ساختمانها نیز از کیفیت پایینی برخوردار است و با توجه به اهمیت عملکرد مناسب این قسمت ساختمان پس از زلزله دقت لازم در ساخت آن مبذول  نمی شود .
 3-    نبود  نظارت اصولی و دقیق بر اجرای جوشکاری در ساختمانهای شهری در کشور
 با توجه به اهمیتی که شهرداری برای مسایلی از قبیل پارکینگ و نورگیرها و مسایلی از این دست قایل است مشاهده می شود که بیشتر توجه مهندسان نیز به این امور معطوف می باشد و توجه چندانی به مسایل سازه ای نمی شود. البته باید به این نکته نیز اشاره  شود که به علت عدم وجود آموزش جوشکاری در واحدهای درسی دانشجویان عمران مهندسینی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند در این زمینه دارای اطلاعات کافی نیستند و به عنوان مهندس ناظر نمی توانند مسوولیت خود را به نحواحسن انجام دهند.البته باید به این موارد مساله سختی کار را نیز افزود.به علت جوشکاری در ارتفاع غالب مهندسین از انجام بازدید از این جوشها طفره می روند. در نهایت امر اینکه آنطور که از ظواهر امر مشخص است شهرداریها نیز در این زمینه کوچکترین نقشی ایفا نمی کنند و هیچگونه نظارتی بر اجرای ساختمانها ندارند.
 4-    عدم طرح دقیق اتصال جوشی با توجه به عملکرد مورد نظرآنها
بسیاری از کارفرمایان عمل طراحی سازه و ایجاد تمهیدات مقابله با زلزله  را یک امر زاید می دانند و تلاش می کنند  تا کمترین هزینه ممکن را صرف این  کار نمایند.از طرف دیگر شهرداریها کمترین نظارتی بر طرح و اجرای سازه ها نداشته فقط به مسایل معماری دقت می کنند. این عوامل دست به دست هم می دهد تا فقط حق امضای مهندسین سازه اهمیت داشته باشد و طرح از حداقل اهمیت برخوردار باشد به خاطر همین موضوع  مهندسین سازه  اغلب کمترین وقت را صرف این عمل می نمایند و بالطبع دقت لازم را در طرح اتصالات جوشی مبذول نمی شود. بعضی اوقات از اتصالات طرح شده برای یک ساختمان در نقشه های دیگر ساختمانها استفاده می شود. در بسیاری از موارد جزییات اتصالات  موجود در نقشه ها نامفهوم بی دقت و ناقص است.
 
 نتیجه گیری و پیشنهادات:
از بررسی های انجام شده بر روی ساخت وساز ساختمانهای فلزی در سطح تهران مشخص است که هنوز مشکلات زیادی در طرح و اجرای این سازه ها وجود دارد. و عمده مشکلات و نقایص مربوط به اتصالات جوشی است.اجرای جوش کارگاهی و نبود آموزش کافی برای مهندسان عمران و عدم نظارت کافی بر حسن اجرای جوش و ... مشکلاتی است که این صنعت را رنج میدهد.و برای رفع این  موارد بهترین راه
1-     در صورت امکان استفاده  از جوش در کارخانه به جای جوش کارگاهی
2-     بالابردن سطح آگاهی عمومی جامعه درباره زلزله بر ساختمانها
3-     آموزش جوشکاری به جوشکاران و دادن گواهینامه به جوشکاران ماهر ساختمانی
4-     آموزش جوشکاری به عنوان  واحد درسی به مهندسین عمران و یا ایجاد شاخه جدیدی تحت  عنوان  بازرسی جوش اسکلت برای مهندسین ناظر
5-     تقویت سیستم نظارتی موجود و ایجاد سیستم های نظارتی ناظربر کار مهندسین عمران
 
كنترل كيفي جوشكاري در ساختمان
 

سلام...

ميخواهم چند خبري را در ارتباط باكنترل كيفي جوش در ساختمانها در اينجا بياورم. متاسفانه عليرغم اهميت جوش درساختمانهاي فلزي و نقش آن در ايمني و مقاومت ساختمان در كشور ما هنوز راهكاري اساسيو جامع در ارتباط با بررسي و كنترل كيفي فرآيند جوش در ساختمانها بوجود نيامده است.

هر از چند گاهي واقعه هايي مانند زلزله بم مديران را به تلاش واميدارد تافكري در اين رابطه بكنند ... اما مانند اغلب تصميمات مديريتي كشور تمامي تلاشها بهارائه دستورالعملها و مصوبات شتابزده و ناكارآمد منتهي ميگردد. در اين ارتباط بازهمصحبت خواهم كرد. اما در ادامه اخباري را در ارتباط با موضوع مورد بحث خواهيد ديد... بخوانيد جالب است:

در بررسي انجام شده طي بازديد از ۲۰ ساختمان اسكلت فلزيتنها در ۴ ساختمان اتصال الكترودها بطور صحيح انجام گرفته بود.

تنها فرد مسئول در قبال كيفيت ساختمان و رعايت آيين نامهمهندس ناظر ساختمان است. با توجه به برنامه آموزش دوره هاي مهندسي اغلب مهندسان نيزاز قواعد و آيين نامه هاي اجرايي مربوط به جوشكاري كم اطلاع و يا بي اطلاع هستند .....شوراي شهر تهران در مصوبه اخير خود بازرسي ساختمان را در بعضي زمينه ها اجباريكرده كه در اين طرح گواهي بازرسي كه از سوي مرجع ذي صلاح بازرسي مهندسي صادر ميشوداز متقاضيان دريافت پايان كار خواسته خواهد شد. ( همشهري ۱۳ تير ۸۱)

بهگفته رييس انجمن جوشكاران ۵۰ درصد از ساختمانهاي ساخته شده در تهران از ويژگيهاياستاندارد جوشكاري برخوردار نيستند. نگاهي به ساختمانهايي كه در ساير نقاط كشورساخته ميشوند نشان ميدهد تقريبا كنترلي بر كيفيت و چگونگي جوشكاري آنها صورتنميگيرد. ( همشهري ۴ آذر ۸۲)

مهندس زراعتي رييس ستاد بررسي تخريبساختمانهاي دولتي و عمومي بم: در تمامي سازه هاي شهر بم در بخش دولتي و خصوصيجوشكارهاي غير حرفه اي و غير فني بكار گرفته و صرفا آهن آلات بهم متصل شده اند.... در ابتداي سال بعد مهندسين عمران براي تمديد پروانه كار بايد دوره جوشكاري ساختمانرا بگذرانند (به استناد مواد ۴ و ۲۱ آيين نامه اجرايي قانون نظام مهندسي)..... كارگران بخش ساختمان مكلفند از ۱/۴/۸۳ در سه رشته جوشكاري آرماتوربندي و بتون ريزيكارت مهارت دريافت كنند. ( ۷/۱۱/۸۲ عمران شمال(
 
 
قبل از هرگونه بازرسی، یک بازرس باید آشنا مقدماتی با روش­ها و تجهیزات جوشکاری، متالورژی جوش، طراحی اتصال و نقشه خوانی فنی، مستند سازی در جوشکاری و ….. داشته باشد.
روش­های جوشکاری:
روش­های ذوبی:
جوشکاری قوسی با الکترود با الکترود دستی (Manual Metal Arc Welding):
این روش معمولی ترین روش جوشکاری میباشد که به دلیل سادگی و ارزانی تجهیزات کاربرد گسترده ای دارد. در این روش محافظت از حوضچه جوش بوسیله پوشش الکترود انجام می­گیرد و نوع پوشش های مورد کاربرد وابسته به شرایط کار، نوع و جنس قطعه، شکل قطعه و ... متفاوت است. عمده ترین پوشش های مورد کاربرد انواع رتیلی، سلولزی، قلیایی می باشد
 
جوشکاری قوسی با محافظت گاز (Gas Metal Arc Welding):
در این روش حوضچه جوش به کمک یک گاز خنثی از اتمسفر محیط محافظت می گردد. این روش جوشکاری فلزات آهنی را به دلیل عدم نیاز به روانساز آسان می سازد و نسبت به روش الکترود دستی، جوش حاصل دارای کیفیت و یکنواختی بیشتری می باشد. جوشکاری با گاز محافظ به دو روش عمده با الکترود مصرفی (MIG) و الکترود غیر مصرفی (TIG) تقسیم می شود. گاز محافظ آرگون، هلیم یا ترکیبی از این دو می­باشد.
در روش MIG از سیم جوش پیوسته به عنوان فلز پر کننده استفاده میشود و در مورد غیر حساس می توان از گاز CO2 به عنوان گاز محافظ استفاده کرد که در این صورت به این روش MAG می گویند. به علت عدم نیز به تعویض الکترود این روش دارای سرعت بالایی می باشد.
در روش TIG الکترود غیر مصرفی از جنس از جنس تنگستن یا آلیاژهای آن می باشد و فلز پرکننده بصورت مجزا به محل جوشکاری تغذیه می شود. قوس ایجاد شده با این روش دارای تمرکز بالاتری نسبت به گازMIG است و از گاز  CO2 نمی توان استفاده کرد
 
جوشکاری زیر پودری (Submerged Arc Welding):
در این روش قوس زیر پوشش از پودر مخصوص ایجاد می شود و اغلب در جوشکاری ورق های ضخیم و خطوط اتومات استفاده می شود. پس از ایجاد قوس قسمتی از پودر ذوب شده و بصورت سرباره محافظ روی جوش را می پوشاند. از مزایای روش می توان به نرخ رسوب زیاد و سرعت بالای روش اشاره کرد. مخفی بودن قوس جلوی آسیب رسیدن به چشم جوشکار را می گیرد ولی مشکل کنترل خط جوش را نیز به وجود می آورد
 
جوشکاری پلاسما (Plasma Arc Welding)
این فرآیند مشابه جوشکاری با محافظت گاز میباشد. با این تفاوت که با استفاده از یک گاز یونیزه شونده می توان قوسی با تراکم بیشتر ایجاد کرد و در نتیجه امکان ایجاد جوش های ظریفتر وجود دارد. با استفاده از این روش جوکشاری کامپوزیت ها و پلاستیک ها ممکن است.
 
جوشکاری مقاومتی (Resistance Welding)
حرارت لازم برای جوشکاری در این روش از مقاومت قطعه کار در برابر عبور جریان بدست می آید. این فرآیند دارای اشکال مختلف اجرا می باشد، از جمله مقاومتی نقطه ای، نواری و ... . اندازه حوضچه جوش بطور مستقیم وابسته به اندازه الکترودها می باشد. به علت تمرکز حرارتی بالا، این فرآیند برای جوشکاری قطعات خاص مانند مخازن آلومینیمی کاربرد گسترده ای دارد.
 
جوشکاری ذوبی شامل انواع دیگری از جمله جوشکاری با سرباره الکتریکی، جوشکاری جرقه ای و ... نیز می باشد که بسته به شرایط و نوع قطعه کار، امکانات موجود، ضخامت قطعه و ... دارای کاربرد هستند.
 
روش های حالت جامد:
جوشکاری انفجاری (Explosive Welding)
در این فرآیند ماده منفجره روی یک یا دو قطعه کار گذاشته شده و نیروی فشاری لازم جهت جوشکاری را تأمین می کند. موج ضربه ای که در اثر انفجار به وجود می آید، کلیه اکسیدها و آلودگی های سطحی را از بین می برد. این روش کاربرد گسترده ای در جوشکاری فلزات غیر همجنس و جوشکاری های زیر آب دارد.
 
جوشکاری نفوذی (Diffusion Welding)
در این روش دو قطعه با فشاری کمتری از فشار لازم جهت جریان مومسان و در دمای کمتر از دمای ذوب قطعات به یکدیگر اتصال می یابند. نفوذ درحالت جامد بدون تشکیل فاز مایع عامل اصلی اتصال در این روش است.
 
جوشکاری اصطکاکی (Frication Welding)
نوعی فرآیند حالت جامد است که در آن انرژی مکانیکی جنبشی بر اثر اصطکاک به حرارت تبدیل و در لحظه توقف حرکت قطعات، همراه با فشار اضافی لبه ها در هم ادغام و اتصال صورت می گیرد. ازمحدودیت های این روش نیاز به استوانه ای (دوار) بودن حداقل یکی از قطعات است.
امروزه روش های دیگری چون جوشکاری فراصوتی و ... نیز گسترش یافته اند که دارای قیمت بالا و قابل کاربرد در شرایط خاص می باشند.
ساخت لوله‌هاي دوجداره به روشجوشكاري انفجاري
چكيده
جوشكاري فلزها، جوشكاري ذوبي و به ويژه جوشكاري برق و جوشكاري گاز را در ذهن تداعي مي‌كند. هرچند فرايندهاي جوشكاري اصلي كه در سه يا چهار هزارهء اخير استفاده شده‌اند، از قبيل جوشكاري فشاري سرد فلزهاي نرم يا جوشكاري پتكه‌اي، فرايندهاي حالت جامد هستند. اگرچه در طي اين سده، فرايندهاي ديگر جوشكاري حالت جامد از قبيل جوشكاري اصطكاكي، جوشكاري فراصوتي و ... به وجود آمده‌اند اما آخرين فرايند كشف شده، فرايند جوشكاري انفجاري بوده است . از مزاياي بسيار مهم جوشكاري انفجاري مي‌توان به كاربرد آنها در اتصال فلزهاي غيرهمجنس اشاره كرد. پوشش‌دهي صفحات بزرگ به منظور ساخت صفحات مركب براي استفاده در ساختمان مخازن تحت فشار، ايجاد تركيبهاي استوانه‌اي از قبيل جوشكاري لوله به صفحه لوله و توپي‌گذاري لوله‌ها در يك مبدل گرمايي معيوب ، اتصال لوله به لوله به صورت هم‌امتداد و دوجداره، جوشكاري لبه‌اي ورقهاي نازك و ساخت كامپوزيتهاي با سيم تقويت شده از جمله كاربردهاي ديگر جوشكاري انفجاري هستند. ويژگيهاي مكانيكي و متالورژيكي جوشهاي انفجاري از موارد مهم هستند. تعيين استحكام و كيفيت پيوند بين يك لايهء پوشش نازك و يك صفحهء ضخيمتر براي هر روشي مشكل است و جوشكاري انفجاري هم مستثني نيست . در مجموع، مشكلات متالورژيكي اين نوع جوش ، به شدت جوشكاري ذوبي نيست . بيشتر تحقيقاتي كه بر روي پارامترهاي فرايند جوشكاري انفجاري انجام شده بر روي سطوح تخت و ساخت صفحات دو يا چند لايه بوده و براي شرح فرايند و پارامترهاي آن، در منابع و مراجع از سطوح تخت استفاده شده و در مورد سطوح استوانه‌اي، حداكثر به نحوهء چيدماني عمليات اشاراتي گرديده است . حتي در مورد سطوح تخت در تحليل ديناميكي فرايند، چندين مسالهء پيچيده وجود دارد و به منظور درك ابتدايي از اين كه چه اتفاقي مي‌افتد، فرضيات ساده‌سازي انجام مي‌گردد و در نهايت ، روابط تجربي و يا نيمه‌تجربي است كه با آن پارامترها تعيين مي‌شوند. بنابراين در اين تحقيق، به منظور دستيابي به فن‌آوري ساخت لوله‌هاي دوجداره به روش جوشكاري انفجاري از كارهاي آزمايشي در كنار مباني اصلي جوشكاري انفجاري و مسائل مربوط به سطوح تخت استفاده گرديده است . در نهايت ، روند طراحي و انجام آزمايشها و نتايج به دست آمده و تكنيكهاي تجربي به كار رفته در جهت نتيجه‌گيري (كه به جاي بررسي تك تك و جداگانهء پارامترها از بررسي همهء پارامترها با هم در چندين آزمايش استفاده شده است) كه تعداد آزمايشها را بسيار كمتر كرده، و نتيجه‌گيريها آورده شده و سرانجام فن‌آوري ساخت لوله‌هاي دوجداره به روش جوشكاري انفجاري تدوين گرديده است .
 

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:ارسال توسط میلاد نظری
آرشيو مطالب
ترفند
دانلود نرم افزار
مترجم
اوقات شرعی
آپلود نامحدود عکس
ارتباط با ما
تماس با ما
امکانات جانبی
امکانات جانبی
Omran_Sazeh.Loxblog.ir

دانلود فيلم

سايت ساز رايگان

بهراد آنلاين

کليپ موبايل

دانلود فيلم

نرم افزار موبايل

قائم پرس